Historia rodziny

Historia rodzin von Mitzlaff

i von Schwerdtner na dobrach

Großendorf, powiat Stolp

na Pomorzu Tylnym

dla swoich sióstr Mechthild, Egi i Angeliki Christina Brigitta Schwerk-von Schwerdtner

Großendorf był dobrem rodziny Mitzlaffów, które moja babka ze strony ojca Brigitta von Schwerdtner z domu von Mitzlaff wniosła do rodziny Schwerdtnerów. Mitzlaffowie są pomorską rodziną szlachecką z powiatu Stolp (Słupsk), wzmiankowaną w dokumentach od XIV wieku. Przez stulecia wielokrotnie sprawowali urząd burmistrza w Stolp, byli wysokiej rangi wojskowymi już w trakcie wojny trzydziestoletniej, później w służbach pruskich, a także i szwedzkich. Pierwotnie posiadali majątek Karzin na zachód od Stolp, później wielokrotnie kupowali i sprzedawali dobra w powiecie Stolp. Dobra Karzin trafiły później do bardzo znanej pomorskiej rodziny Bonin, która jest blisko spokrewniona z Mitzlaffami.

Siostry Schwerk-von Schwerdtner

W wakacje roku 2019 obecni właściciele gościli u siebie całą rodzinę von Schwerdtner, w tym cztery siostry, które jako małe dziewczynki mieszkały w pałacu: Od prawej Angelika urodzona w 1944 roku, Ega ur. w 1939 roku, Christina ur. 1934 r. (autorka powyższego listu) oraz Mechthild urodzona w 1939 roku.

Historia rodziny
Pałac pod Dębem
Pałac pod Dębem
Pałac pod Dębem
Dwadzieścia trzy lata temu, kiedy pałac był już przeznaczony do rozbiórki kupił go obecny właściciel.
Dzisiaj wraz z córką dbają o to, aby pamięć o nigdy nie zaginęła.
Właściciele

Do zobaczenia

W pałacu pod dębem

Będzie nam bardzo miło gościć Państwa w tym wyjątkowym miejscu, gdzie historia łączy się z teraźniejszością. Zapraszamy do jednego z najpiękniejszych rejonów Pomorza, gdzie można odetchnąć pełną piersią.